تبدیل بدشانسی به خوش شانسی

» تبدیل بدشانسی به خوش شانسی

تبدیل بدشانسی به خوش شانسی

( از مجموعه پدر پولدار پدر بی پول )

وقتی ما میخواستیم به دبیرستان وارد شویم ،پدر پولدار به من و پسرش یاد داد که چگونه باید بدشانشی را تبدیل به خوش شانسی کنیم.پس از ورودمان به دبیرستان، من و مایک از نظر درسی به سرعت افت کردیم، زیرا هر دو نفرمان در درس زبان انگلیسی ضعیف بودیم و نمی توانستیم خوب بنویسیم.

پدر پولدار به جای اینکه ناراحت شود، گفت : کاری کنید که این افت تحصیلی شما را قوی تر کند و نه ضعیف،اگر شما بتوانید این بدشانسی را تبدیل به خوش شانسی کنید آن وقت از خیلی از هم کلاسی های تان که این درس را گذرانده اند جلوتر می افتید

مایک با لحنی اعتراض آمیز گفت : اما در کارنامه های مان نمره پایینی برای مان منظور کرده اند . این نمره همه جای دبیرستان مثل سایه دنبال ماست.

پدر پولدار گفت : بله نمره هایی که در دبیرستان گرفته اید در دوره دانشگاه هم همچنان در کارنامه شما ثبت شده می ماند و درس هایی که در زندگی میگیرید هم همین حالت را دارند.

اگر شما بتوانید بدشانسی تان را تبدیل به خوش شانسی کنید آن وقت درسی که از این کار یاد میگیرید نسبت به نمره هایی که می گیرید بسیار مهم تر خواهد بود

من و مایک ، واقعا از دست معلم انگلیسی مان عصبانی بودیم .ما افسرده شده بودیم و حس شکست خورده ها را داشتیم. پدر پولدار نگاهی به ما انداخت و با پوزخندی گفت : معلم شما برنده است و شماها بازنده ، چون دارید مثل بازنده ها رفتار می کنید.

پرسیدم : ما چه کاری از دست مان بر می آید؟

او قدرت دارد و ما را انداخته است و همه مدرسه هم از این موضوع خبر دارد.

پدر پولدار لبخندی زد و گفت : تنها کاری که او میتواند بکند این است که شما را بیندازد.شما میتوانید با انجام کارهای احمقانه نظیر خالی کردن باد لاستیک ماشینش، که مطمئنم این فکر تا به حال به ذهنتان خطور کرده است،عصبانیت تان را خالی کنید و یا اینکه برای فرو نشاندن خشم تان کار خوبی انجام بدهید . مثلا در مدرسه زرنگ باشید ، در فوتبال و یا موج سواری خودتان را نشان دهید. از عصبانیت تان استفاده کنید و آن را به بهترین چیز تبدیل کنید . آن وقت است که برنده می شوید. اما اگر بخواهید سراغ پنچر کردن لاستیک ماشین معلم بروید،آن را از بد به بدتر تبدیل کرده اید .اگر فکر های در سرتان را عملی کنید،احتمالا باید مدتی را هم در زندان آب خنک بخورید !

نیروی احساسات

آن روز پدر پولدار به ما گفت که همه ما به عنوان انسان چهار نوع احساس در درون مان داریم :

1-لذت

2-خشم

3-ترس

4-عشق

و اضافه کرد که احساسات دیگری هم هست اما اینها احساسات اصلی هستند. خیلی از احساسات دیگر ما ترکیبی از دو یا چند تا از این چهار احساس هستند. مثلا ناراحتی غالبا ترکیبی از خشم و ترس و عشق است و بعضی وقت ها حتی لذت.

سپس او به ما گفت که هر یک از این احساسات را میتوانیم در راه درست یا اشتباه استفاده کنیم .

مثلا اگر از حس لذت برای بیرون رفتن و مشروب خوردن و مست کردن استفاده کنیم برای هدف نادرستی از آن استفاده کرده ایم. ولی میشود از همین حس استفاده درست کرد و یادداشت تشکر برای افرادی که در زندگی کمک مان کرده اند فرستاد .همین درباره تمام حس ها از جمله عشق نیز صادق است.

حتی الان هم از معلم انگلیسی مان خوشم نمی آید، اما از اینکه مرا مردود کرد از او سپاسگزارم. اگر آن نمره F نبود ، شاید هیچ وقت به اندازه ای که باید سخت تلاش نمی کردم و شاید نمی توانستم در دانشگاه هم درس هایم را پاس کنم و بعد از آن نویسنده پر فروش ترین کتاب در سطح بین المللی شوم .به بیان دیگر ، نمره F که در سن پانزده سالگی گرفتم و نیز اولین شکست تجاری ام در سنن نه سالگی ،باعث شدند که میلیون ها دلار پول نصیبم شود .بهتر از همه اینکه چیزهای زیادی راجع به خودم و زندگی آموختم و یاد گرفتم که چطور خشمم را تبدیل به خوشی کنم و دیدم که چطور دیوانگی کردن می تواند سبب ثروتمند شدن بشود.

بنابراین یکی از راه های تبدیل بدشانسی به خوش شانسی همین است که گفتم . پدر پولدارم می گفت : اگر بتوانی بد شانسی را به خوش شانسی تبدیل کنی ، میتوانی دوبرابر شانس بیاوری و نیز در عشق ، ثروت ، سلامتی و زندگی ات هم دو برابر خوش شانس باشی !

ادامه در مطلب بعد... یاد بگیریم بد شانسی را تبدیل به خوش شانسی کنیم

منبع :

کتاب پیش از آنکه کارتان را رها کنید ( مجموعه پدر پولدار پدر بی پول) رابرت کیوساکی

ترجمه محمد رضا آذینی


آخرین مطالب این وبلاگساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
وبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی  ساخت وبلاگ